Çay Tarihi

Bir yaprak neleri değiştirdi?

Çayın keşfi yaklaşık 5000 yıl öncesine dayanıyor. Birçok efsaneye konu olan çay, her ülkenin kültüründe farkı bir yere sahip…

Bilinen en büyük efsane, Çin mitolojisinden günümüze uzanan Çin İmparatoru Shen Nung’un hikayesi.

Suyun kaynatılarak içildiğinde sağlıklı olacağına inanan Shen Nung, ağaçların altında dinlenirken bir yandan da sıcak suyunu yudumlar. Çıkan rüzgarla beraber suyun içine bir yaprak tanesinin düşmesi, tüm dünyayı etkileyecek bir buluşun başlangıcı olur. Daha sonra bu buluş huzur anlamına gelen “tai” adını alır. Yüzyıllar geçtikçe dünyanın dört bir yanına yayılan, kimi topluluklar için kutsal sayılan çay; birçok kültürü, inancı ve alışkanlığı beraberinde getirmiştir.

Camellia’nın Gözyaşları

Çay bitkisi, angiosperma çiçek açanlar sınıfından ve Camellia familyasındandır. Bitkinin latince ismi Camellia Sinensis’tir. Kültüre alınmış bir çay bitkisi doğada 100 yıl yaşar.

2-3 yaşından itibaren sürgü vermeye başlayan çay bitkisinden, koşullara bağlı olarak 10-15 yaşından itibaren maksimum verim elde edilir.

Türkiye’de çay üretimi 1890’lı yıllarda Bursa ilimizde denenmiş ancak başarılı sonuçlar alınamamıştır. İleriki yıllarda uygun iklim ve toprak özelliklerinin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde mevcut olduğu tespit edilerek, 1920’lerde Rize ilinde çay yetiştirilmesine başlanmıştır. Alınan sonuçlar başarılı olmuştur.